Skip to content →

Hakkımda

Oğuzhan Selçuk Bülbül

Eposta Adresim: i@oguzhanselcuk.com

Yabancı Diller: İngilizce, Almanca, Korece, Boşnakça, Sırpça, Hırvatça

Selçuk
İşte böyle bir tipim var

Yaklaşık 7 sene önce ortaokul yıllarında eve bir masaüstü bilgisayar alınmasıyla başladı bilgisayar maceram. Daha öncesinde internet cafelerde oyun oynamak dışında pek bir ilişkim olmamıştı kendileriyle. Daha sonra “Ya bu internetteki animasyonlar nasıl yapılırki” araştırmalarıyla bulduğum flash programıyla kendimce birşeyler ortaya çıkarmakla meşguldüm (çöp adamlar ve gereksiz animasyonlar topluluğu). Daha sonra türkçe bir eğitim setini sahibinin hediye etmesiyle (Ersin Şengül’ün AS3 Programlama Eğitim Seti) gerçek programcılığa giriş yapmış oldum.

Web sitesi, uygulama ve oyun anlamında çok basit işler ortaya koymaya başlamıştım ki PHP, HTML, CSS gibi şeyler de öğrenmeye başladım. Bu arada flashla yaptıklarımdan sonra bir şirket tarafından Antalyaya davet edildim, o bir günlük güzel yolculuğu başka bir yazıya saklayalım. Lise zamanları genelde bilgisayardan uzak geçti, çünkü yatılı bir anadolu öğretmen lisesinde okudum. Ama olabildiğince kendimi geliştirmeye devam ettim.

Gel zaman git zaman WordPress öğrenirken bu konuda iyi olduğunu düşündüğüm bir programcıya(bu sıfatın uygun olduğunu düşünmesemde başka sıfat bulamadım) mail attım ve yardım istedim. Ücretli yardım edebileceğinden bahsedince bende cevap mailinde lise öğrencisi olduğumu böyle bir fiyatı karşılayamayacağımı söyledim. Sonraki gelen cevap biraz hayat felsefem oldu da diyebiliriz: “spor filan yap”. Resimdeki kırmızıyla çizili son satıra dikkat!

spor

Tabi bu zamanlar kendisini oldukça araştırdım ama şu vakitler ne yaptığıyla ilgili birşey bulamadım. Belkide kendisi spora başlamaya karar vermiştir :P

Lise sonrası bir yurtdışı ile çalışma tecrübem oldu. Weptile isimli bir şirketle(sahibi Türk) çalışmaya başladık. Basit wordpress işlerinde benimle çalışıyorlardı. Para kazanmak hele ki dolar olarak kazanmak o zamanlar baya güzel bir olaydı benim için, ilk kazandığım dolarları hala hatırlarım :) Bu satırları okursa Ufuk abiye teşekkürler. Amerika’dan Çin’e geniş bir coğrafyada iş yapma fırsatı buldum onlarla.

Gelelim yakın geçmişe…

Üniversite yıllarının ilk senesinde Gezegen Toplantıları adında bizim sektörle ilgilenen kişilerin buluşup fikir alışverişinde bulunduğu bir meetup’a(buluşmaya) katıldım. Katılan herkes ya şirket sahibiydi ya ofisi vardı yani bu işten ekmek yiyen kişilerdi, hatta avukatıyla gelen bile vardı! Aralarında bir tek ben vardım üniversite öğrencisi :) Neyseki herkes çok cana yakın ve saygılıydı kimsede bana karşı bir küçümseme hissetmedim. Abdullah ile de o gece tanıştık eve doğru aynı yoldan giderken freelance çalışıyoruz ofisimiz var gelmek istermisin falan derken gittik ofise ve gidiş o gidiş. O günden beridir Abdullah ile aynı ofiste freelance çalışıyoruz :) Bir ara İstanbul’dan çok iş teklifi gelmeye başladı(Hepimizin bildiği GSM operatörlerinden) ama freelance çalışmak her zaman daha güzel gelmiştir bana.

Günümüz

Şuan freelance olarak çalışıyorum işleri genelde wordpressentegre.com isimli bir projemden topluyorum ve ortak çalıştığımız tasarımcılar/programcılar tarafından tavsiyelerle geliyor. Anlayacağınız genelde WordPress ve HTML işleri yapıyorum. Eğer projeyi beğenirsem büyük PHP projeler için de fiyat teklifi veririm :P PHP projeler için genelde Laravel kullanıyorum. Bu arada ingilizce öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim. Arduino ile bir kaç ufak tefek projelerim oldu. Phonegap ile uygulama Gideros ile oyun deneyimim oldu. Themeforest denen meseleyi sektördeki herkes duymuştur artık sanırım, başarısız(benim nitelemem böyle) bir iş ortaklığından sonra (bu da başka bir yazı konusu) kendi ekibimizle daha sağlam bir şekilde bu markete de tema hazırlamaya başladık. Bakalım neler olacak…