Skip to content →

Nasıl Başlanır Nereye Gidilir?

Designer veya Developer olmak için adım atmak isteyenlerin aklına gelen ilk sorudur; Nereden/Nasıl Başlarım? Bugün kendi tecrübelerime dayanarak Developer olmak isteyenler ve bu konuda hiç birşey bilmeyenler için nereden başlayacaklarını nasıl devam edebileceklerini ve nasıl para kazanmaya başlayabileceklerini anlatmaya çalışacağım. Evet belli bir seviyeden sonra öğrenirken para kazanmaya da başlayacaksınız.

Bize Neler Lazım?

Öncelikle tabiki bir bilgisayar! Maclerden birisi olmasını tercih etmenizi öneririm, ancak bütçeniz şuan sınırlıysa windows bir bilgisayarla devam edebilirsiniz. Yine de şunu aklınızdan çıkarmayın windows yeni teknolojileri kullanmanız açısından size sürekli sorun çıkartacaktır. Bir çok kişi linux işletim sistemli bir bilgisayar kullanmayı düşünebilir ama ben bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü adobe programlarının sektörde neredeyse standart olduğunu düşünürsek bu programları çalıştıramayacak bir işletim sistemi sizin için sürekli problem olacaktır.

İkinci olarak yeterli düzeyde bilgisayar eğitimi ve ingilizce eğitimi ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayar eğitiminden kastım öncelikle kullandığınız bilgisayarınızın nasıl yedeğini alacağınızı nasıl format atacağınızı sistem ayarlarına müdahale etmeyi bios ayarlarına ulaşmayı komut satırını açıp dosyalar arasında gezinmeyi yeni dosya oluşturmayı veya komut satırından nasıl dosya indirebileceğiniz gibi normal kullanıcının yapmayacağı şeyleri öğrenmeye çalışın. Bunun yanında ingilizce bir developer için olmaması düşünülemez bir konu. Eğer ingilizceniz yoksa mutlaka ama mutlaka hemen öğrenmeye başlayın. Bir kursa başvurun veya internet tabanlı çözümleri araştırın(belki şu yazıda size yardımcı olabilir). Peki size neler sağlar; bir problem çıktığında cevap bulmanız inanılmaz kolaylaşır, yeni teknolojileri duyurulduğu gibi öğrenebilirsiniz, development konusundaki global konferansların hepsi ingilizce, Türkiyede yapılanlarda bile çoğu kez ingilizce oturumlar yapılmaktadır.

Öğrenme isteği! Development dünyasındaki yenilikler asla bitmedi ve bitmeyecektir. Her sene mutlaka yeni yapılar,teknolojiler,yaklaşımlar geliştiriliyor ve düzenli olarak her hafta yeni şeyler öğrenmeye zaman ayırmanız gerekiyor. Bu da bu işi yaptığınız sürece öğrenme durumunun hiç bitmeyeceğini gösteriyor. O yüzden hayatınız boyunca yeni şeyler öğrenmeye hazır olun.

Bebek Adımları

Şimdi öncelikle development konusunda kendinize bir alt bölüm seçmelisiniz. Web Development, App Development, Game Development gibi çeşitli geliştirme konularından sevdiğiniz/seveceğiniz birini seçin. Şunu unutmayınki herhangi bir bölümde kendinizi geliştirdikten sonra diğerlerine kolayca geçebilirsiniz. İki farklı konuda aynı anda geliştirme yapmak çok zor bir konu ama birinden birine geçip ordan devam etmek oldukça kolay olacaktır. Yine seçtiğiniz bu konulardan birinden tekrar seçim yapmak zorunda kalacaksınız, çünkü hepsinin alt bölümleride vardır. Örneğin Web Development konusunda Frontend Development, Backend Development, JS Development gibi değişik alt bölümleri var. Bu konuların hepsini internetten araştırıp neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Sonuçta birinde karar kıldıktan sonra devam edebiliriz.

Development dilleri konusunda yeni bir dil öğrenirken yapılan ilk şey ‘hello world’ uygulamasıdır. Seçtiğiniz konuda ‘hello world’ uygulamasının nasıl yapılacağını arayarak başlayabilirsiniz artık. Örneğin Android development seçtiğinizi düşünelim ‘android hello world tutorial’ başlığıyla bir arama yaptığınızda karşınıza sayısız kaynak gelecektir. Beğendiğiniz birinden başlayın. Bu arada kullandığınız toolları kurcalamayı unutmayın. Örneğin yine android development yapıyorsanız büyük ihtimalle eclipse ya da android studio kullanırsınız ya da frontend development yapmak için atom/sublime text gibi text editörleri kullanırsınız. Bu kullandıklarınızın menülerini gezin, kısa yollarını öğrenmeye çalışın. Kendinize göre bunları özelleştirmeye çalışın.

Artık sorunsuz bir şekilde seçtiğiniz konuda yeni bir proje oluşturup hello world uygulamasını çalışır hale getirebiliyorsanız bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız demektir.

Yürümeyi Öğrendik

Bundan sonra yapmanız gereken basit uygulamalar yapmaya başlamak. Dürüst olalım, ilk başlarda hiç kullanılmayacak uygulamalar yapacaksınız. Ama bunlar kendinizi geliştirmeniz için oldukça önemli olacaktır. Örneğin game development yaptığınızı düşünürsek yaptığınız ilk oyunlar belkide aklında tuttuğun sayıyı bulma oyunu olacak ya da hafıza oyunu olacak. Tabiki bu oyunlar size para kazandırmayacak ama çok daha önemli birşey kazandıracak: TECRÜBE.

Unutmamanız gereken en önemli noktadır belkide tecrübe. Development konusunda ne kadar tecrübeliyseniz hem siz hem çevrenizdekiler/işverenler size o kadar güvenecektir. Ayrıca ortaya çıkan işlerde tecrübeniz arttıkça daha kaliteli, daha güvenilir olacaktır. Bu nedenlerle basit uygulamalar yapmaktan asla kaçınmayın, evet bazen yürümeyi öğrenmeden koşmanız gerekebilir ama bu development öğrenme konusunda işinize yaramayacaktır. Hızlı hızlı yürümeye devam edin :)

Belki bu noktada ücretsiz kaynaklar size yardımcı olmuyorsa yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Eğitim setleri, kitaplar ya da tutsplus gibi abonelik temelli öğrenme sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Bıçağımızı Bileyelim

İşte bu nokta kesinlikle yatırım yapmanız gereken noktatır. Mutlaka öğrenmeye çalıştığınız konuda teorik ve pratik kitaplar eğitim setleri alın. Bundan sonra daha çok gerçek dünyaya yakın şeyler yapmaya başlayacaksınız. Bu sıralar artık herşey size daha zor gözükmeye başlayabilir. Ama bu durumda paniğe kapılmayın bu tamamen geçici bir durum. Belli bir süre sonra gözünüze zor gelen herşey tamamen ezberinizde adınız gibi bildiğiniz şeylere dönüşecektir.

Sonuç olarak artık silahlarınız hazır para kazanmaya başlayabilirsiniz. Evet gerçekten!

Para Göründü

En hızlı para kazanma durumuna gelebileceğiniz konular Web Development konularıdır. Çünkü bu konuda çok basit işler de çok karmaşık işler de bulabilirsiniz. Öncelikle kendinize bir web sitesi hazırlayın. Yine bu konuda para harcayabileceğiniz gibi ücretsiz temalar/sistemler de bulabilirsiniz. Bundan sonra aklınıza gelecek ilk noktalar development forumları ve bionluk.com tarzı web siteleri olsun. Forumlarda freelance iş ilanları bulabilir ve kendinizi tanıtacak bölümler bulabilirsiniz. bionluk.com tarzı sitelerde de yaptığınız iş ile ilgili ilanlar yayınlayabilirsiniz.

İlk işleriniz için ücretinizi düşük tutmayı çalışın. Ancak esnek davranmayın! Bu önemli bir konudur eğer fiyatlarda esnek olmaya başlarsanız bu sizin için alışkanlık olmaya başlayacaktır ve her müşteri konuşmanızda fiyatı biraz daha indirin dediklerinde istediğiniz değerin altında fiyatlar vermeye başlarsınız. Bu da yaptığınız işte mutsuz olmanıza neden olabilir. Bu yüzden ücretleri düşük tutun ama esnek tutmayın.

İlk 3-5 işinizden sonra artık ücretinizi arttırmaya başlayabilirsiniz ama esnek olmamaya özen gösterin.

Daha Profesyonel

Artık developer olmaya başladınız. Belli düzey de bilginiz var ve para kazanmaya başladınız. Şimdi kendinize bir uzmanlık alanı seçme vakti geldi. Örneğin Web Development yapıyorsanız wordpress konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Yani kendinize alt bölümünüzünde altında çok daha niş bir konu seçin ve o konuda uzmanlaşmaya bakın. Böylece daha çok para kazanmaya başlıycaksınız emin olun. Ama seçtiğiniz konunun geleceği olduğundan ve o konuda ihtiyaç olduğundan emin olun.

Sırada Ne Var?

Herşey tamamsa artık yapmanız gereken işinizi bir düzene oturtmak. Aylık belli düzeyde iş yaparak düzenli gelir elde etmeye çalışın. Haftalık düzenli olarak belli kaynakları takip ederek yeniliklerden haberdar olmaya çalışın. Tabiki yazıyı baştan sona okuduysanız size çok kolay bir yolmuş gibi görünebilir. Ama unutmayın ki emek harcanmadan asla mutlu olamazsınız. Gözünüzü boyayan başarı hikayelerinde, hikayenin kahramanına çektiği acılar sorulmaz nasıl para kazandığı sorulur. Ama bulunduğu yere gelmek için belkide hepimizden daha çok çekti. Aç kaldı, parasız kaldı, işsiz kaldı ve belkide çaresizlikten dolayı bir şeyler yapmaya çalışırken bir başarı elde etti. Bunun gibi düşünün, hiç bir adım herkes için eşit olmayacaktır. Belki ilk adımlar sizi zorlayacak, belki profesyonel olmak için senelerce uğraşacaksınız, belki ilk adımları aşmak için bir senenizi vereceksiniz ama eğer kararlıysanız, vazgeçmezseniz ancak o zaman bu işten gerçekten(!) para kazanmaya başlayacaksınız.

Published in Eğitim

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir